Zawężanie listy gości to jedna z najbardziej stresujących części planowania ślubu. Jest to nieco bardziej skomplikowane niż sporządzenie listy wszystkich osób, z którymi chcielibyście świętować. Są osoby, które musisz zaprosić, takie, które naprawdę chcesz pominąć, i takie, które mogą, ale nie muszą się zmieścić, w zależności od możliwości lokalu.
Aby pomóc Wam w podjęciu decyzji, kogo zaprosić na ślub, przedstawiamy etykietę listy gości weselnych oraz pytania, które powinniście sobie zadać, a także porady ekspertów dotyczące tego, kto otrzyma upragnione zaproszenie.
Nie wiesz, od czego zacząć tworzenie listy gości weselnych? Oto kilka sposobów, jak zacząć.
Wstępną listę zróbcie tylko z partnerem.
Zanim zaangażujecie swoje rodziny, usiądźcie razem z partnerem, aby stworzyć listę gości. Zacznijcie od najbliższej rodziny, a następnie dodajcie tych członków najbliższej rodziny, których naprawdę chcecie mieć przy sobie. Następnie przejdźcie do najbliższych przyjaciół – tych, bez których nie wyobrażacie sobie ślubu.
Zdecydujcie, czy dalsza rodzina to dobre rozwiązanie.
Zaproszenia od dalszej rodziny to trudna sprawa. Kto w ogóle wie, jaka jest różnica między drugimi kuzynami a pierwszymi kuzynami po kądzieli? Ogólna zasada jest taka, że jeśli jeden wujek dostaje zaproszenie, to wszystkie ciotki i wujkowie też muszą je dostać – to samo dotyczy kuzynów i drugich kuzynów. W małych rodzinach nie stanowi to większego problemu, ale w przypadku dużej rodziny wielopokoleniowej może to pochłonąć większą część listy gości. Ponadto musicie zastanowić się, czy w waszych rodzinach są skłócone pokolenia. Nie chcielibyście pewnie, aby przez stare waśnie cała uroczystość zamieniła się w piekło.
Daj obu rodzinom taką samą liczbę dodatkowych gości.
Po zaproszeniu rodzin ustal, ile dodatkowych miejsc pozostało i podziel je równo między obie rodziny. Pozwól rodzicom wykorzystać te miejsca, jak tylko zechcą, i wyraźnie zaznacz, że nie ma już wolnych miejsc. W ten sposób mama może zaprosić swoją najlepszą przyjaciółkę, a teść – swoich partnerów biznesowych (tych samych, którzy zaprosili go na ślub syna w zeszłym roku).
Zaproś pary, na których weselu niedawno byłeś.
Tu sprawa jest trudna. Jeśli przyjaciółka zaprosiła Cię na swój ślub pięć lat temu, nie masz obowiązku zapraszać jej na swój – nawet jeśli byłaś druhną. Jeśli jednak brałaś udział w weselu w ciągu ostatnich 18 miesięcy (zwłaszcza jeśli Ty lub Twój partner byliście na przyjęciu weselnym), ta para również powinna znaleźć się na Twojej liście gości.
Jaka forma zaproszenia będzie odpowiednia?
W tych czasach trudno wybrać najbardziej odpowiednią formę zaproszenia. Wiadomo, że najbliższą rodzinę i osoby starsze „ładnie” jest zaprosić bezpośrednio się do nich wybierając i wręczając zaproszenie. W przypadku osób z pracy czy bliskich znajomych taka forma nie jest już konieczna, ponieważ wobec nich nie mamy aż takich zobowiązań.
Z dostępnych form zaproszeń macie do wyboru:
- klasyczne papierowe zaproszenie,
- osobiste przybycie do gości,
- zaproszenie poprzez rozmowę telefoniczną,
- czaty na mediach społecznościowych
a także ślubne zaproszenia internetowe, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ta ostatnia forma sprawdza się zdecydowanie najlepiej ponieważ w żadnym wypadku się nie zgubi. Ponadto goście mogą mieć na bieżąco dostęp do informacji na temat Waszej uroczystości a w razie zmian terminów lub wcześniejszych ustaleń można w prosty sposób zaktualizować informacje.
Pamiętajcie, że niezależnie od wyboru formy zaproszenia, musicie najpierw zdecydować, kto takie zaproszenie ma otrzymać
Pytania, które powinniście zadać sobie w trakcie tworzenia listy gości.
1. Czy poznałem już tę osobę?
Wierzcie lub nie, ale narzeczeni często poznają ludzi po raz pierwszy na własnym ślubie. Zwykle dotyczy to dalekich krewnych i współpracowników biznesowych rodziców. Ograniczanie list rodzinnych gości może być trudne. „Jasne, mama może chcieć, aby jej współpracowniczka, która słyszy tyle opowieści o Tobie, zobaczyła, jak wychodzisz za mąż , ale jeśli nie znasz tej kobiety, czy to na pewno dobry wybór?
2. Kiedy ostatni raz widziałem tę osobę?
Wielu doradców ślubnych mówi by nie zapraszać osoby, której nie widziało się jej od 12 do 18 miesięcy – lub przynajmniej nie przeprowadziło z nią miłej, długiej rozmowy telefonicznej, jeśli mieszka daleko.
3. Czy wiem, jak wygląda codzienne życie tej osoby?
W tym dniu powinniście otaczać się tylko ludźmi, którzy są zainteresowani waszym życiem i vice versa. Dotyczy to tego, kim jesteście dzisiaj i kim będziecie za 10 lat, a nie tego, kim byliście 10 lat temu.
4. Czy brałem udział w weselu tej osoby?
Jeśli byliście na weselu tej osoby wiele lat temu, ale od tamtej pory nie utrzymywaliście kontaktu, być może nie musicie jej zapraszać. nie ma potrzeby odwzajemniać się tym samym, jeśli nie jesteście już blisko. Zaproś ich tylko wtedy, gdy naprawdę chcesz, aby ta osoba wróciła do Twojego życia.
5. Jak blisko jesteś ze swoimi współpracownikami?
Odróżnienie teraźniejszości od przyszłości może być trudne. Osoby, które teraz widujesz codziennie przez co najmniej osiem godzin, mogą nie być częścią Twojego życia w dłuższej perspektywie. Zastanówcie się, czy zapraszać współpracowników tylko ze względu na bliskość i kontakt w pracy.
6. Czy zapraszamy resztę rodziny tej osoby?
Przykładowo jeśli masz trzech kuzynów, ale jesteś blisko tylko z dwoma, powinieneś zachować spokój i zaprosić ich wszystkich. Nie zawsze to rozwiązanie jest odpowiednie, ale musicie pamiętać o tym, czy ta jedna osoba nie zaważy na przybyciu reszty.
7. Czy czuję się komfortowo, przebywając w pobliżu tej osoby?
Ślub to nie tylko przyjęcie, ale wspaniałe przeżycie, które długo pamiętamy. Czy chcesz, aby twój szef był świadkiem Twoich wygłupów przy otwartym barze i na parkiecie?
8. Czy zmienilibyście datę swojego ślubu, gdyby ta osoba nie mogła przyjść?
Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to mówi samo za siebie. W takim przypadku są dla Ciebie bardzo ważni”