BLOG

Stron Ślubnych 2022

Polska konstytucja nie zabrania małżeństw homoseksualnych!

Blog Saidyes tworzymy we współpracy z osobami związanymi z branżą ślubną. Chcemy przekazywać Wam najświeższe informacje z tego świata. Mamy nadzieję, że w taki sposób pomożemy Wam w przygotowaniach do jednego z najpiękniejszych dni w Waszym życiu. 

Dawid J. Makuch

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego – konstytucja nie ma zabrania zawierania związków par jednopłciowych.

źródło: https://twitter.com/JakubiDawid

„Zgodnie z art. 18 konstytucji małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. — Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny. Wypełnieniem tej zasady konstytucyjnej są polskie przepisy ustawowe — czytamy w uzasadnieniu NSA podpisanym przez trzech sędziów: Annę Żak, Arkadiusza Despota-Mładanowicza (sędzia sprawozdawca) i Wojciecha Mazura (przewodniczący). Zarówno WSA, jak i NSA podzielili zatem pogląd Jakuba i Dawida, że z konstytucji wynika nie tyle rozumienie instytucji małżeństwa, co gwarancja objęcia jej szczególną ochroną i opieką, o ile chodzi o związek kobiety i mężczyzny. Z jednej strony NSA nie odkrywa tu nic nowego, bo wielu profesorów prawa uważa podobnie, ale z drugiej jego pogląd może mieć istotne znaczenie. Jest to pierwsze tak wyraźne stanowisko sądów. — Treść uzasadnienia NSA z pewnością zasługuje na uwagę i powinna być traktowana jako kolejny krok Polski w kierunku równości małżeńskiej — komentuje Kampania Przeciw Homofobii. Warto bowiem przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny oraz Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego przedstawiały pogląd, że związek małżeński osób tej sam” – możemy przeczytać na stronie businessinsider.

Taka decyzja daje jasny komunikat, że w Polsce może już niebawem zawieranie związków partnerskich będzie tylko formalnością! Aby to mogło się wydarzyć potrzebne będzie jednak uchwalenie odpowiedniej ustawy przez Sejm.

Czy można poślubić osobę tej samej płci?

Aktualnie w Polsce zawieranie małżeństw jednopłciowych jest nielegalne. Wiele par homoseksualnych zmaga się z brakiem możliwości zalegalizowania związku dlatego muszą wybierać spośród krajów europejskich jak Holandia czy Dania lub kierować się poza stary kontynent do USA czy Brazylii. Wiąże się to niestety z dużymi wydatkami oraz skomplikowanymi formalnościami, które nierzadko zniechęcają pary do wybrania takiego rozwiązania. Na przeciw problemom związanym z organizacją ślubu par jednopłciowych za granicą wychodzą różne organizacje lub prywatne firmy, które organizują za parę młodą kompleksowy wyjazd oraz ceremonię. Problemem może stać się jednak organizacja wesela/uroczystości po ślubie.

Aby jak najlepiej zorganizować ślub i wesele dobrze jest skorzystać z przemyślanych rozwiązań jakim jest między innymi Saidyes – czyli Internetowe Zaproszenia Ślubne. Dzięki takiej formie zaproszeń możesz w prosty i czytelny sposób poinformować swoich gości o:

  • Dacie i miejscu ślubu
  • Dostępności noclegu
  • Harmonogramie uroczystości
  • Waszych wskazówkach dotyczących organizacji
  • Waszej wspólnej historii

a także wskazać drogę dojazdową do miejsca ceremonii za pośrednictwem map Google, udostępnić gościom formularz z pytaniami (na stronie może pojawić się formularz, w którym zadacie gościom pytanie o preferencje dotyczące alkoholu, noclegu czy alergenów), wstawić własną galerię zdjęć sprzed ślubu a po ślubie zaktualizować zdjęcia i udostępnić, aby każdy mógł wspominać Wasze wspólne chwile.

Jeżeli jednak z jakiś powodów nie możecie pozwolić sobie na podróż do miejsca, w którym śluby par jednopłciowych są zalegalizowane możecie skorzystać z innego rozwiązania jakim są śluby humanistyczne. Przy tej okazji Para Młoda symbolicznie składa sobie przysięgę pod opieką Mistrza Ceremonii. Taki wybór niesie za sobą sporo korzyści. Przede wszystkim organizacja takiego ślubu może odbyć się w dowolnym miejscu – w romantycznym plenerze przy zachodzie słońca czy w przepięknym bajkowym pałacu. Dodatkowo tekst przysięgi możecie napisać sami, co na pewno podniesie ceremonii do bardziej intymny i indywidualny charakter.

Niestety śluby humanistyczne nie są w Polsce unormowane prawnie a co za tym idzie nie są ważne z punktu widzenia państwa czy kościoła. Dodatkowo tego rodzaju śluby mogą zawierać jedynie osoby, które ukończyły 18 rok życia i nie są ubezwłasnowolnione.

Lista krajów, w których zawieranie małżeństw homoseksualnych jest legalne:

W ostatnich latach świadomość społeczeństwa związana z różnorodnością płci oraz możliwością zawierania związków par jednopłciowych znacząco wzrosła. To też powoduje, że osoby homoseksualne częściej spotykają się ze zrozumieniem i akceptacją, a rozmowy na ten temat przenoszą się już do sfery publicznej. Dzięki temu możliwość zawarcia związku małżeńskiego wśród osób homoseksualnych pojawia się w takich krajach jak:

  • Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Chile, Kostaryka, Dania, Ekwador, Finlandia, Francja, Kanada, Kolumbia, Niemcy, Islandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, RPA, Hiszpania, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Wielka Brytania, USA, Urugwaj
źródło: https://weddingdream.com/slub-homoseksualny-jak-poslubic-osobe-tej-samej-plci/

DOŁĄCZ DO NASZEJ FACEBOOKOWEJ SPOŁECZNOŚCI JUŻ TERAZ!